دوستان توجه داشته باشید اپلیکیشن هایی که داخل گروه های تلگرامی ارسال میشه فریب هست و امکان هک سیستم شما وجود داره

اینترنت ماهواره ای استارلینک (Starlink) پروژه‌ای از کمپانی اسپیس‌ایکس میباشد و هدف آن فراهم آوردن اینترنت برای همه مناطق جهان از طریق ماهواره است. اکنون در عصر فضا زندگی می‌کنیم؛ اما برخلاف رقابت‌های فضایی دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی، این بار هدف متصل کردن همه دنیا، حتی مناطق روستایی، به اینترنت است. اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که در حال توسعه سرویسی به نام استارلینک است که هدف آن فراهم کردن اینترنت سریع و ارزان برای همه نقاط جهان است. گوئن شاتول، رییس و مدیر ارشد عملیاتی اسپیس‌ایکس می‌گوید که گرچه سرویس‌های فراهم کننده اینترنت (ISP) در سرتاسر جهان در حال بهبود هستند، اما هنوز برای بسیاری از آن‌ها پوشش مناطق روستایی دشوار است. اینترنت ماهواره ای استارلینک همه مناطق زمین را پوشش خواهد داد. اسپیس‌ایکس و استارلینک چگونه می‌توانند برای مناطق دورافتاده روستایی اینترنتی ارزان‌تر و سریع‌تر فراهم کنند؟ هنوز ابهامات بسیاری در مورد این پروژه وجود دارد، اما در این مقاله هرآنچه در مورد استارلینک و اینترنت ماهواره‌ای می‌دانیم، جمع آوری شده است.

نحوه کار اینترنت ماهواره ای استارلینک چطور است؟

الون ماسک و اسپیس‌ایکس امید دارند که فناوری منحصربه‌فرد این پروژه فاصله میان مناطق شهری و روستایی در اتصال به اینترنت را کم کند. به دلیل گران بودن زیرساخت‌ها اعم از هزینه حفر کانال‌ها و جایگذاری فیبرها و  رسیدگی به اختلافات مربوط به حقوق مالکیت، فراهم کردن اینترنت برای مناطق روستایی یا دورافتاده را دشوار می‌کند.

ماهواره‌های استارلینک سیگنال اینترنت را مستقیما به ترمینال کاربر ارسال می‌کنند که به معنای زیرساخت کمتر است.

در پروژه استارلینک، هزاران ماهواره کوچک در مدارهای پایینی زمین قرار می‌گیرند و سیگنال‌های اینترنت پرسرعت را به سمت زمین مخابره خواهند کرد. انتقال دیتا با سرعتی نزدیک به سرعت نور انجام خواهد شد. هنگامی که این پروژه کامل اجرا شود، اینترنت استارلینک در هر نقطه از زمین قابل دسترسی خواهد بود.

هزینه استارلینک در ایران

اسپیس‌ایکس ابتدا برای برخی کاربران دعوت‌نامه فرستاده و آن‌ها را به طور آزمایشی به اینترنت استارلینک متصل کرد. در فاز بعدی، سرویس‌های محدودی در برخی نقاط جهان و کشورها راه‌اندازی کرد که فاز بتا نامیده می‌شود. اما قرار است در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ این سرویس به طور عمومی عرضه شده و هر کاربری بتواند در شهر و کشور خودش، اگر زیر پوشش شبکه ماهواره‌های اینترنتی رفته باشد؛ درخواست گرفتن اشتراک و سرویس دهد.

هزینه اینترنت استارلینک فعلا ماهیانه ۹۹ دلار برای حجم نامحدود و ۴۹۹ دلار برای خرید تجهیزات ارسال و دریافت سیگنال‌ها به همراه روتر بی‌سیم است. این قیمت‌ها در برخی کشورها به خاطر بحث‌های مالیاتی و قوانین خاص آن‌ها ممکن است بیشتر هم شوند.

بنابراین، اینترنت استارلینک برخلاف برخی شایعات و باورهای کاربران، رایگان یا خیلی ارزان نیست و در رده گران‌قیمت‌ترین سرویس‌های اینترنت دنیا قرار می‌گیرد.

نحوه راه اندازی اینترنت استارلینک در ایران | آموزش نصب اینترنت ایلان ماسک

با بیش از ۱۰ هزار کاربر در سراسر جهان و ۹۹ دلار پیش خرید در بیش از شش کشور، تقاضا برای شبکه اینترنتی Starlink اسپیس ایکس به سرعت در حال افزایش است.

هدف ایلان ماسک، ایجاد یک سیستم پهن باند پرسرعت است که توسط ماهواره‌هایی اداره می‌شود که دور زمین می‌چرخند و اینترنت را برای مردم به ویژه در مناطق روستایی فراهم می‌کند. تا اواسط سال ۲۰۲۷ تا ۴۲ هزار ماهواره در مدار زمین وجود خواهد داشت.

چگونه می‌توانید سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را از خانه خود راه‌اندازی کنید؟

کیت Starlink اسپیس ایکس به طور مرتب روی هم چیده شده و در جعبه متصل شده و آماده اتصال به برق و همسویی با ماهواره‌های در مدار است؛ این کیت در پنج مرحله ساده راه‌اندازی می‌شود.

یک فضای باز پیدا کنید

برای اینکه Starlink بهترین سرعت را ارائه دهد دیش باید حدود ۱۰۰ درجه زاویه دید مستقیم آسمان صاف داشته باشد تا به راحتی به ماهواره‌ها متصل شود.

جعبه را باز کنید و به دستورالعمل‌ها نگاه کنید

وقتی جعبه خاکستری Starlink را باز می‌کنید، یک دستورالعمل نصب و راه‌اندازی مشاهده خواهید کرد.

دستورالعمل‌ها را بیرون بیاورید و بررسی کنید متوجه خواهید شد که Starlink kit با سه پایه در بالای ترمینال کنار روتر و کابل مشکی ضخیم ۱۰۰ فوتی چیده شده است.

کیت را بسازید

در این مرحله از نصب و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک (Starlink) سه پایه را روی زمین بگذارید و میله ترمینال را روی سه پایه وصل کنید. روتر قبلاً به ترمینال و کابل متصل شده است.

اگر می‌خواهید Starlink را به طور محکم به سقف یا تیر متصل کنید، می‌توانید “Volcano Roof Mount” یا “Pipe Adapter” خریداری کنید. به معنای واقعی کلمه راه‌اندازی بسیار آسان است زیرا همه چیز از قبل متصل شده و آماده کار است.

Starlink را روشن کنید

کابل را به منبع تغذیه وصل کنید تا Starlink راه‌اندازی شود.

برنامه Starlink را دانلود کنید

در این مرحله از نصب و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک (Starlink) برای دانلود برنامه Starlink به app store تلفن هوشمند خود بروید. برنامه را نصب کنید.

روی دکمه “Start Setup” کلیک کنید، سپس از شما می‌پرسد آیا تمام کیت وصل شده است. روی “Open Wifi Settings” کلیک کرده و به شبکه Starlink بپیوندید.

سپس نام و رمز عبور WiFi خود را در برنامه تنظیم کرده و با گوشی خود به آن متصل شوید.

به برنامه بازگردید تا زمان اتصال ترمینال به ماهواره‌ها را بررسی کنید.

سپس دیش با یکی از یکهزار و ۲۴۱ ماهواره Starlink در مدار همسو می‌شود که ممکن است چند دقیقه طول بکشد.

تشکر از همراهی شما در این مقاله از سایت سئو مهام