کنیبالیزیشن چه زمانی رخ می دهد؟

کنیبالیزیشن در سئو یا (keyword cannibalization) زمانی اتفاق می افتد که چند پست یا مقاله در وبلاگ شما، به طور همزمان با یک عبارت جستجوی یکسان، در گوگل رتبه می گیرند. اگر شما پست ها و مقالات وبلاگ خود را با یک کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی یکسان، بهینه کنید، آن وقت این صفحات شانس یکدیگر را برای گرفتن رتبه در گوگل می گیرند (می بلعند). به عبارت دیگر این صفحات، تبدیل به رقبای یکدیگر در صفحه نتایج جستجوی گوگل (SERP) می شوند.

کنیبالیزیشن چیست؟

وقتی که مقاله یا محتوای خود را با عبارات مشابه سئو و بهینه کنید  ممکن است کلمات کلیدی شما دچارکنیبالیزیشن شود.  یعنی شما دارید شانس خود را برای گرفتن رتبه در گوگل از بین می برید.

کنیبالیزیشن در سئو تاثیرگذار است؟

اگر شما کلمات کلیدی مشخص و منحصر به در مقالات خود استفاده نکنید، آن وقت مجبورید برای رتبه گرفتن در گوگل با خودتان نیز رقابت کنید. بنابراین کنیبالیزیشن در سئو، تاثیر منفی دارد.

چگونه بفهمیم سایت دچار کانیبالیزیشن شده است؟

تشخیص این که آیا سایت شما دچار کیوورد کنیبالیزشن شده یا نه، سخت نیست.برای فهمیدن این موضوع کافی است  سایت خود را در هر کلمه یا عبارات کلیدی که به آن مشکوک هستید که ممکن است چند نتیجه را نمایش دهد، در گوگل جستجو کنید. ابتدا می توانید در گوگل بفهمید که چه مقالات مرتبطی با یک عبارت کلیدی دارید. این کار را می توانید از این طریق بفهمید:

در گوگل جستجو کنید : “site:domain.com “keyword

به جای domain.com نام سایت خود را بنویسید.

آن وقت تمامی مقالات مرتبط با این عبارت، از دید گوگل نمایش داده می شود. بعد می توانید بررسی که  کدام مقاله با مقاله مورد نظر شما تداخل دارد و یا به اصطلاح کنیبالیزیشن برای آن اتفاق افتاده است.

چگونه کانیبالیزیشن در سئو را رفع کنیم؟

1.لینک سازی داخلی به رفع مشکل کانیبالیزیشن در سئو کمک می کند:

با لینک سازی داخلی مناسب به گوگل می فهمانید که کدام صفحه برای شما بیشتر اهمیت دارد وباید با این کلمه کلیدی نمایش داده شود. شما باید از پست هایی که اهمیت کمتری در آن کلمه دارند، به پست اصلی و مهم تر خود لینک بدهید. این گونه (با دنبال کردن لینک ها)، گوگل می تواند متوجه شود که کدام یک از پست های شما اهمیت بیشتری دارد و می خواهید با آن رتبه بهتری بگیرید.

ساختار لینک سازی داخلی شما باید به گونه ای باشد که مشکلات مربوط به کنیبالیزیشن در سئو را حل کند. شما باید به این فکر کنید که کدام مقاله شما از اهمیت بیشتری برخوردار است و از مقالات مرتبط دیگر، که از اهمیت کمتری برخوردار اند، به آن لینک بدهید.

2.ادغام مقالات:

در اکثر مواقع، بهترین راه حل برای keyword cannibalization، یکی کردن مقالات می باشد. پیدا کردن مقالاتی که روی عبارات کلیدی شبیه بهم تمرکز کرده است. اگر دو مقاله دارند مخاطبان یکسان را به خود جذب می کنند و اساساً بیانگر یک موضوع اند، بهتر است آن ها را ادغام کنید.

مطالب را در قالب یک مقاله مناسب بازنویسی کنید.این کار به رتبه بندی شما، کمک شایانی خواهد کرد و همچنین مشکل کنیبالیزیشن سایت شما را حل خواهد کرد. چراکه گوگل مقالات طولانی و خوب را دوست دارد.

در نهایت شما یکی از پست ها را حذف خواهید کرد و دیگری را تبدیل به یک پست جامع و کامل می کنید. و به یاد داشته باشید که فقط دکمه انتقال به زباله دان را فشار ندهید بلکه باید آن پست را ریدایرکت کنید.