شما که این مطلب را مطالعه میکنید حتما برای ایندکس شدن مقالتون به مشکل برخورد کرده اید. این مطلب را با دقت بخوانید تا مشکلات index شدن مطالب سایتتون رو بتونید برطرف کنید. یکی از دغدغه هایی که بسیاری از وب سایت ها در دنیای اینترنت و کسب و کار آنلاین با آن ها مواجه هستند ایندکس نشدن مطالب و خدمات وب سایت می باشد.

بدون شک هر طراح سایت و صاحب سایتی دوست دارد که مطالب و خدماتی را که در وب سایت خود منتشر می کند بلافاصله در صفحات گوگل برای کاربران نمایش داده شود اما مسئله مهمی که اینجا وجود دارد این است که ایندکس شدن مطالب در گوگل چه گونه صورت می گیرید و اینکه برخی از مطالب وب سایت ایندکس نمی شوند چه چیز می تواند باشد.

ما در مقاله امروز می خواهیم به این موضوع بپردازیم که تگ noindex چیست؟ پیشنهاد می کنم این مقاله را تا انتها مطالعه کرده تا بتوانید به این آگاهی دست پیدا کنید که چرا برخی از مطالب و خدمات شما ایندکس نمی شوند.

ایندکس

برای شروع اینکه بخواهیم بدانیم تگ noindex چیست؟ ابتدا باید با مفهوم ایندکس آشنایی داشته باشیم.

تمام افرادی که در زمینه وب سایت فعالیت دارند بارها با این موضوع برخورد کرده اند و این اصطلاح را شنیده اند که فلان مطلب در گوگل ایندکس شده است.

اما برخی دیگر از افراد آگاهی چندانی از این موضوع ندارند. در حقیقت ایندکس به معنا و مفهوم فهرست شدن می باشد و زمانیکه شما با عبارت مطالب در گوگل ایندکس شده اند برخورد می کنید یعنی اینکه آن مطلب توسط گوگل پیدا شده است و قابل خواندن می باشد.

شما تصور کنید که گوگل همانند ذهن شما عمل می کند و هر آنچه که می بیند به نوعی در ذهن اون خاطره می شود. به همین سادگی خاطره ها در ذهن می مانند و شما آن ها را به یاد می آورید و این همان ایندکس شدن می باشد.

اغلب وب سایت ها بروزرسانی روزانه ندارند و این مسئله در ایندکس شدن مطالب و خدمات آن ها می تواند تاثیر گذار باشد. زمانیکه مطالب شما توسط گوگل ایندکس نمی شوند باید به دنبال علت و مشکل به وجود آمده باشید تا بتوانید آن ها را در اسرع وقت برطرف کرده و جان تازه ای که وب سایت خود بدهید تا بتوانید رتبه و جایگاه مناسبی را در نتایج جستجو گوگل بدست آورید.

تگ noindex چیست؟

نو ایندکس تگ پیغامی می باشد که به موتورهای جستجو هشدار می دهد که این صفحه از وب سایت نباید ایندکس شود اما دلیل اینکه ما نمی خواهیم برخی از صفحات از دید موتورهای جستجو مخفی بماند چیست؟

این موضوع را به خوبی می دانید که تمامی وب سایت ها دارای صفحات مختلفی می باشند که شما در جایگاه صاحبین وب سایت تمام تلاش خود را کرده اید تا سئو سایت موفقی داشته باشید تا بتوانید رتبه و جایگاه مناسبی را در نتایج جستجو در گوگل بدست آورید.

صفحات وب سایت شما می توانند از دیدگاه موتورهای جستجو کاربردی و یا غیر کاربردی تشخیص داده شوند. که مجموع صفحات سایت شما به اضافه صفحاتی که به وب سایت شما لینک داده اند باعث می شوند که سایت شما یک سایت ارزشمند و یا یک وب سایت بی ارزش شناخته شود.

حال برای اینکه صفحات اسپم وب سایت خود را بخواهید افزایش دهید تا صفحات مطالب و خدمات شما دارای ارزش بیشتری شوند نیاز دارید که از noindex استفاده کنید. که در مطالب بالا به اختصار توضیح داده ایم که تگ noindex چیست؟

استفاده از noindex

برایتان عنوان کردیم که تگ noindex چیست؟ حال بد نیست که بدانید از این تگ به صورت های مختلفی استفاده می شود که استانداردترین حالت استفاده از آن به شرح زیر می باشد.

  • به عنوان متاتگ
  • برای جلوگیری از محتواهای تکراری در http و https

شاید برای شما هم این مسئله پیش آمده باشد که در وبمستر تولز از گوگل این پیغام را دریافت کرده باشید که شما از تگ noindex استفاده کرده اید و باید این فایل را از پرونده سایت خود حذف نمایید و دلیل آن هم این است که خزنده های گوگل آن را نادیده می گیرند.

شما با استفاده از آموزش هایی که در این زمینه گوگل در اختیارتان قرار می دهد می توانید صفحاتی را که می خواهید از دید موتورهای جستجو مخفی نگه دارید با استفاده از نو ایندکس مخفی کنید.

اگر استفاده از تگ noindex را بدون دانش انجام دهید، این احتمال وجود دارد که به سایت خود آسیب برسانید. لطفا برای این کار از یک فرد خبره و با تجربه که کارهای مشابهی برای سئوی سایت های گوناگون انجام داده کمک بگیرید… خصوصا این سئوکار می بایست با موضوعاتی مانند tag و code آشنایی کامل داشته باشد.